Lista premiilor revistei „Rinocerul” 2023

Luni, 4 decembrie 2023, Sala Media – TNB

0
1140

Stagiunea teatrală 2022 ‒ 2023

Luni, 4 decembrie 2023, la Sala Media a TNB, Fundaţia „Spirit Românesc Pro – Arte şi Caritate” Bucureşti, în parteneriat cu Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti, a acordat Premiile revistei „Rinocerul” 2023.

Juriul a fost alcătuit din scriitori şi critici de teatru din trei generaţii, Dinu Grigorescu (membru al Uniunii Scriitorilor şi preşedintele Fundaţiei), Alexandra Ares (membru UNITER, Uniunea Scriitorilor/Biroul Executiv al Secţiei de Dramaturgie şi PEN New York, vicepreşedintele Fundaţiei) şi Vlad Lungu (critic, redactorul-şef al revistei). Juriul  a analizat spectacolele văzute în stagiunea curentă şi fiecare membru a făcut propuneri.

Premiile se referă la toate spectacolele văzute de juriu, nu la toate spectacolele prezente în repertoriile teatrale naţionale, la modul absolut. Am încercat să cuprindem cât mai multe categorii de spectacol care de obicei sunt ignorate şi să includem toate generaţiile.

În competiţiile sportive s-a ajuns ca cei care urcă pe podium să fie departajaţi la sutimi de secundă, deseori de neobservat cu ochiul liber. Premiile de mai jos, destul de numeroase, nu sunt gândite ca o competiţie sportivă cu un câştigător unic, care a terminat cursa cu o fracţiune de secundă înaintea celorlalţi. Mai degrabă reprezintă o recunoaştere a acelor oameni şi a acelor interpretări, spectacole, cărţi, festivaluri şi chiar programe de sală care ne-au rămas în minte şi care ni s-au părut valoroase şi unice în felul lor. Nu ne-au interesat controversele, taberele artistice şi orientarea politică a acestora.

Lista câştigătorilor

PREMII SPECIALE (tradiţie şi inovaţie)

  • Diplomă de onoare: Acad. Ioan-Aurel Pop, preşedintele Academiei Române, pentru întreaga operă istorică, eseistică, publicistică, inclusiv pentru articolele din revista „Rinocerul”, şi pentru omagierea marelui patriot Iuliu Maniu în anul comemorativ şi aniversar al acestuia, 2023
  • Diplomă de excelenţă pentru încurajarea inovaţiei în teatrul românesc: echipa curatorială a FNT 2023, Oana Cristea Grigorescu, Călin Ciobotari şi Mihaela Michailov, pentru ediţia a 33-a a FNT, Laboratoarele sensibilului

INSTITUŢII TEATRALE 

Premii pentru excelenţă teatrală:

♦ Teatrul de Stat Constanţa, director general: Erwin Şimşensohn, pentru producţia spectacolului câştigător al premiului UNITER, Seaside Stories de Marius Chivu, Lavinica Mitu, Dan Alexe, Simona Goşu, Tudor Ganea, Nicoleta Dabija, regia, scenariul, universul sonor: Radu Afrim, şi pentru producţia spectacolului Jocuri în curtea din spate de Edna Mazya, regia: Diana Mititelu, câştigătoare a premiului UNITER pentru debut regizoral, şi pentru crearea unei trupe de actori tinere şi puternice

Teatrul Excelsior, manager: Vlad Cristache, pentru organizarea primei ediţii a Festivalului Internaţional de Teatru Tânăr Excelsior ‒ X-FEST, având tematica Limite/Limits

♦ Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti, manager: Dan Tudor, pentru organizarea celei de-a II-a ediţii a Festivalului Internaţional de Teatru „Liviu Ciulei”, având tematica Clasic. Modern. Absurd, cu ocazia centenarului Liviu Ciulei

♦Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti, manager: Maia Morgenstern, pentru cei 75 de ani de existenţă, rezistenţă, profesionalism şi dăruire artei scenice idiş şi româneşti

♦ Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, manager: Alexandru Boureanu, pentru recuperarea valorilor clasice ale dramaturgiei româneşti în spectacolul Zăpezile de altădată de Dumitru Solomon, regia: Mircea Cornişteanu

 Premii pentru management teatral:

♦ Constantin Vânătoru, director organizarea şi producţia spectacolelor TNB, pentru o jumătate de secol de „serviciu credincios” în slujba Teatrului Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti

♦Mihai Constantin McRanin, pentru activitatea managerială de la Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte şi pentru producţia spectacolului exotic Împărăteasa Chinei de Ruth Wolff, regia: Alexander Hausvater

SPECTACOLE

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol de DRAMĂ: Repetiţie pentru o lume mai bună, dramatizare de Mihai Radu şi Ionuţ Sociu după romanul omonim de Mihai Radu, regia: Radu Afrim, TNB
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol de COMEDIE: Secretul familiei Posket după Arthur Wing Pinero, regia, adaptarea, ilustraţia muzicală: Dan Tudor, TNB
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol de TEATRU ABSURD: Cântăreaţa cheală de Eugène Ionesco, regia: Cristian Ban, Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol de TEATRU-DOCUMENT: Sidy Thal de Thomas Perle şi Clemens Bechtel, regia: Clemens Bechtel, Teatrul German de Stat Timişoara ‒ Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti
  • Premiul pentru cel mai INOVATOR spectacol: Perplex de Marius von Mayenburg, regia: Ştefan Iordănescu, TNB
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol MULTIMEDIA: Oxygén de Ivan Vîrîpaev, regia: Tibor Pálffy, Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe
  • Premiul pentru cel mai bun MUSICAL: My Fair Lady de Frederick Loewe (muzică) şi Alan Jay Lerner (versuri), după Pygmalion de George Bernard Shaw, regia: Andrei Şerban, Teatrul de Nord ‒ Trupa „Harag György”, în colaborare cu Filarmonica „Dinu Lipatti” Satu Mare
  • Premiul pentru cel mai bun MONOLOG DRAMATIC: Caragiale altfel, scenariul şi regia: Niculae Urs, TNB

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol din TEATRUL INDEPENDENT: Plătesc în avans de Nadejda Ptuskina, regia: Gelu Colceag, Sala Luceafărul

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol de TEATRU POLIŢIST: Martorul acuzării de Agatha Christie, regia: Ricard Reguant, Teatrul Avangardia Bucureşti

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol RADIOFONIC: 1989. Cifre, scenariu original de Ilinca Stihi cu inserturi din opera poetică a lui Georg Trakl, redactor: Oana Cristea Grigorescu, regia artistică: Ilinca Stihi, Teatrul German de Stat Timişoara ‒ Teatrul Naţional Radiofonic ‒ Radio România Cultural
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol de TEATRU TV: Regele moare de Eugène Ionesco, regia artistică: Andrei şi Andreea Grosu, regia TV: Tudor Chirilă, Teatrul Naţional de Televiziune, spectacol preluat de la TNB şi difuzat la TVR Cultural în anul aniversar Victor Rebengiuc 90
  • Premiul pentru cel mai bun SPECTACOL-LECTURĂ: Ultima cafea cu Iuliu Maniu de Dinu Grigorescu, scenariul şi regia: Mihai Lungeanu, TNB

REGIE

  • Premiul Opera Omnia – Regie: Andrei Şerban, pentru întreaga activitate regizorală de excepţie în teatrul românesc clasic şi contemporan
  • Premiul pentru cea mai bună regie a unei piese de teatru româneşti: Silviu Purcărete, pentru regia spectacolului Gertrude de Radu F. Alexandru, TNB
  • Premiul pentru cea mai bună regie a unei piese de teatru străine: Bobi Pricop, pentru regia spectacolului Solaris de David Greig, după romanul omonim de Stanisław Lem, Teatrul Excelsior
  • Premiul pentru cea mai bună regie a celei mai bune dramatizări: Radu Afrim, pentru regia spectacolului Repetiţie pentru o lume mai bună, dramatizare de Mihai Radu şi Ionuţ Sociu după romanul omonim de Mihai Radu, TNB
  • Premiul pentru regie ‒ tânără speranţă:

♦ Botond Nagy, pentru viziunea regizorală expresionistă a spectacolului Cuvântul progres rostit de mama suna teribil de fals de Matei Vişniec, TNB

♦ Teodora Câmpineanu, pentru modernitatea şi originaliatea montării comediei O bunică de milioane de Alexandra Ares şi Dinu Grigorescu, la Teatrul Dramaturgilor Români, care constituie şi o premieră a unei familii literare în dramaturgia românească contemporană

SCENOGRAFIE

  • Premiul Opera Omnia ‒ Scenografie: Puiu Antemir, pentru întreaga activitate scenografică valoroasă şi pentru scenografia spectacolului Zăpezile de altădată de Dumitru Solomon, regia: Mircea Cornişteanu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
  • Premiul pentru cea mai bună scenografie (ex aequo):

♦Dragoş Buhagiar, pentru scenografia spectacolului Gertrude de Radu F. Alexandru, regia: Silviu Purcărete, TNB

♦Irina Moscu, pentru scenografia spectacolelor Ierbar de Simona Popescu, scenariul şi regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu Mureş, şi Repetiţie pentru o lumea mai bună de Mihai Radu şi Ionuţ Sociu, regia: Radu Afrim, TNB

ACTORIE

Premiul Opera Omnia ‒ Actorie:

Simona Bondoc, pentru întreaga activitate artistică de excepţie în teatru, film şi televiziune şi remember pentru rolul Mona din spectacolul Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia artistică: Mihai Zirra, Teatrul Naţional Radiofonic

Adela Mărculesu, pentru întreaga activitate artistică valoroasă şi pentru rolurile Chiriachiţa din spectacolul Titanic Vals de Tudor Muşatescu, regia: Dan Tudor, şi Bunica din spectacolul Ultima cafea cu Iuliu Maniu de Dinu Grigorescu, regia: Mihai Lungeanu, TNB

Virgil Ogăşanu, pentru întreaga activitate artistică excepţională, cu peste 4300 de roluri interpretate în teatru, film, radio şi televiziune, şi pentru rolul titular din spectacolul Volpone de Ben Jonson, traducerea, adaptarea radiofonică şi regia artistică: Mihai Lungeanu, Teatrul Naţional Radiofonic

♦ Valentin Teodosiu, pentru întreaga activitate artistică de la Teatrul de Comedie

Nicolae Călugăriţa, pentru întreaga activitate artistică de la Teatrul Evreiesc de Stat şi pentru contribuţia adusă la arta dramatică în limba română şi idiş

♦ Eugen Cristea, pentru întreaga activitate artistică de la TNB

♦ Mirela Cioabă, pentru întreaga activitate artistică de la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

♦ Natalie Ester, pentru întreaga activitate artistică de la Teatrul Evreiesc de Stat

Distribuţie teatrală, ansamblu:

Premiul pentru distribuţie teatrală (ex aequo):

Distribuţia spectacolului Craii de Curtea-Veche după Mateiu Caragiale, dramatizare, regie, decor, coloană sonoră: Dragoş Galgoţiu, TNB ‒ Marian Râlea (Cara), Claudiu Bleonţ (Pirgu), Ioan Andrei Ionescu (Pantazi), Mihai Calotă (Paşadia), Magda Catone (Sultana), Cesonia Postelnicu (Pena Corcoduşa), Fulvia Folosea (Raşela), Dorin Andone (Maiorică), Erika Băieşu (Mima), Rodica Ionescu (Tita), Costina Cheyrouze (Elvira), Carol Ionescu (Serghie), Maruca Băiaşu (Wanda, Ilinca), Petre Cheregi (Costache)

Distribuţia spectacolului Decameron 135666, textul şi regia: Alexander Hausvater, Teatrul Dramaturgilor Români ‒ Ioana Calotă, Radu Catană, Ioan Paraschiv, Ştefan Liţă, Claudia Vasile

Interpretare masculină:

  • Premiul pentru interpretare masculină, rol principal:

♦ Marius Manole, pentru rolul Paul Negrescu din spectacolul Repetiţie pentru o lume mai bună, dramatizare de Mihai Radu şi Ionuţ Sociu după romanul omonim de Mihai Radu, regia: Radu Afrim, şi pentru rolul Hamlet din spectacolul Gertrude de Radu F. Alexandru, regia: Silviu Purcărete, TNB

Claudiu Bleonţ, pentru rolul titular din spectacolul Gertrude de Radu F. Alexandru, regia: Silviu Purcărete, TNB

♦Mircea Rusu, pentru rolul Claudius din spectacolul Gertrude de Radu F. Alexandru, regia: Silviu Purcărete, TNB, şi pentru rolul Mikhail Raspyatov din spectacolul Plătesc în avans de Nadejda Ptuskina, regia: Gelu Colceag, Sala Luceafărul

♦Şerban Pavlu, pentru rolul titular din spectacolul Platonov, adaptare de David Hare după A. P. Cehov, regia: Theodor Cristian Popescu, Teatrul „L. S. Bulandra”, şi pentru rolul titular din spectacolul Şeful de Eduardo Aldán, regia: Ricard Reguant, Teatrul Avangardia

♦Adrian Titieni, pentru rolul Gogu din spectacolul Proştii sub clar de lună de Teodor Mazilu, regia: Felix Alexa, Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti

♦Lari Giorgescu, pentru rolul Fiul din spectacolul Ultima cafea cu Iuliu Maniu de Dinu Grigorescu, regia: Mihai Lungeanu, TNB

♦Adrian Andone, pentru rolul El din spectacolul Zăpezile de altădată de Dumitru Solomon, regia: Mircea Cornişteanu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

♦ Marius Călugăriţa, pentru interpretarea din spectacolul Mansdorf, textul şi regia: Mihai Lukács, Centrul Dialectic – TES

  • Premiul pentru interpretare masculină, rol secundar:

Marius Bodochi, pentru rolul Duhul din spectacolul Gertrude de Radu F. Alexandru, regia: Silviu Purcărete, TNB

♦Cornel Scripcaru, pentru rolul Anton din spectacolul Family.exe, textul şi regia: Mimi Brănescu, Teatrul „L. S. Bulandra”

♦Bogdan Nechifor, pentru rolul Ray din spectacolul Solaris de David Greig, după romanul omonim de Stanisław Lem, regia: Bobi Pricop, Teatrul Excelsior

♦Andrei Bibire, pentru rolurile Golan, El, Băiatul, Minion din spectacolul Seaside Stories de Marius Chivu, Lavinica Mitu, Dan Alexe, Simona Goşu, Tudor Ganea, Nicoleta Dabija, regia, scenariul, universul sonor: Radu Afrim, Teatrul de Stat Constanţa

♦Matei Arvunescu, pentru rolul Alecto din spectacolul R(evoluţie). Ghid de supravieţuire în secolul XXI, inspirat de Yuval Noah Harari, textul: Yael Ronen şi Dimitrij Schaad, regia: Radu Nica, Teatrul Excelsior

Interpretare feminină:

  • Premiul pentru interpretare feminină, rol principal:

♦Katalin Berekméri, pentru rolul Róza din spectacolul Ierbar de Simona Popescu, scenariul şi regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu Mureş

♦Rodica Lazăr, pentru rolul Anna din spectacolul Platonov, adaptare de David Hare după A. P. Cehov, regia: Theodor Cristian Popescu, Teatrul „L. S. Bulandra”

♦ Aylin Cadîr, pentru rolul Sally Poppy din spectacolul Bolta cerească de Lucy Kirkwood, regia: Gelu Colceag, TNB

♦Cerasela Iosifescu, pentru rolul Ea din spectacolul Zăpezile de altădată de Dumitru Solomon, regia: Mircea Cornişteanu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

♦Ada Navrot, pentru rolul Împărăteasa văduvă din spectacolul Împărăteasa Chinei de Ruth Wolff, regia: Alexander Hausvater, Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte, şi pentru rolul Bucşan din spectacolul Ultima oră de Mihail Sebastian, regia: Erwin Şimşensohn, Teatrul „Nottara”

  • Premiul pentru interpretare feminină, rol secundar:

♦Ana Ciontea, pentru rolul Virginia din spectacolul Casa curată de Sarah Ruhl, regia: Felix Alexa, TNB

♦ Ilinca Goia, pentru rolul Charlotte Cary din spectacolul Bolta cerească de Lucy Kirkwood, regia: Gelu Colceag, TNB

♦Manuela Ciucur, pentru rolul Mama din spectacolul Family.exe, textul şi regia: Mimi Brănescu, Teatrul „L. S. Bulandra”

♦Anca Dumitra, pentru rolul Natusya din spectacolul Plătesc în avans de Nadejda Ptuskina, regia: Gelu Colceag, Sala Luceafărul

DEBUT

  • Premiul pentru debut actoricesc:

♦Graţiela Voicu, pentru rolul Jeannie din spectacolul Fat Pig de Neil LaBute, regia: Andreea Vulpe, Teatrul Metropolis

♦Iulian Chelmu, pentru rolul Tom din spectacolul Fat Pig de Neil LaBute, regia: Andreea Vulpe, Teatrul Metropolis

DRAMATURGIE

Premiul Opera Omnia ‒ Dramaturgie:

♦Olga Delia Mateescu, pentru întreaga activitate dramaturgică valoroasă transpusă în montări scenice la teatre bucureştene şi din ţară, la Teatrul Naţional Radiofonic şi la Teatrul Naţional de Televiziune.

♦ Ştefan Dumitrescu, pentru întreaga operă literară dramaturgică

Premiul pentru excelenţă editorial-dramaturgică – colecţie carte de teatru:

Editura Tritonic, redactor-şef: Rebeca Cojocaru, pentru iniţierea colecţiei teatrale Cortina, coordonator: Lucia Verona, şi editarea antologiei de teatru scurt a membrilor Filialei Bucureşti ‒ Dramaturgie a Uniunii Scriitorilor din România, 12 dramaturgi români, coordonator: Marilena Dumitrescu, 2023

Premii pentru dramaturgie contemporană  românească publicată:

Exil de Alexandra Badea, Editura Tracus Arte, 2023

Autograf de George Arion, Editura Crime Scene Press, 2022

Premii pentru dramaturgie contemporană jucată în premieră absolută:

  • Premiul pentru cea mai bună piesă de teatru românească jucată în premieră absolută: Două ore cu pauză, textul şi regia: Gianina Cărbunariu, Teatrul Excelsior
  • Premiul pentru cea mai bună piesă de teatru străină jucată în premieră absolută: R(evoluţie). Ghid de supravieţuire în secolul XXI de Yael Ronen şi Dimitrij Schaad, text inspirat de Yuval Noah Harari, regia: Radu Nica, Teatrul Excelsior
  • Premiul pentru cea mai bună dramatizare: Repetiţie pentru o lume mai bună, dramatizare de Mihai Radu şi Ionuţ Sociu după romanul omonim de Mihai Radu, regia: Radu Afrim, TNB
  • Premiul pentru cea mai bună monodramă: Bărbaţii mint mai mult, femeile mai bine de Mihai Ispirescu, text montat de Mircea Cornişteanu la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

TEATROLOGIE şi CRITICĂ LITERARĂ

  • Premiul Opera Omnia ‒ Teatrologie: Zeno Fodor, pentru întreaga activitate excepţională în domeniul criticii teatrale, istoriei şi traducerilor teatrale
  • Premiul pentru critică şi istorie literară: Istoria literaturii neînregimentate de Grid Modorcea, Editura Scriitorilor, 2023

POEZIE

  • Premiul pentru debut poetic: Consecinţe de Lidia Zadeh Petrescu, Editura Eikon, 2023

Diplome de onoare pentru întreaga activitate regizorală în teatrul românesc:

♦ Mircea Marin, şi remember pentru cele 70 de spectacole cu piesa Fluturi de noapte de Dinu Grigorescu, jucată la Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ în perioada cenzurii comuniste

♦Constantin Dicu, pentru promovarea literaturii dramatice contemporane şi remember pentru satira Valsul lebedelor de Dinu Grigorescu, montată în 1993 la Teatrul de Stat „G. A. Petculescu” Reşiţa şi în 1994 la Teatrul Naţional de Televiziune

♦Matei Varodi, şi remember pentru spectacolul Ciripit de păsărele ‒ versiunea Ulii nu se ţin în colivie de Dinu Grigorescu, stagiunea 2014 ‒ 2015, Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti, la 36 de ani de la premiera absolută

Diplome de onoare pentru întreaga activitate artistică:

♦ Coca Bloos, pentru îndelunga activitate de succes în teatru, radio şi film şi remember pentru rolul Julieta din comedia Fluturi de noapte de Dinu Grigorescu, regia: Mircea Marin, jucată la Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ în perioada cenzurii comuniste

♦ Paul Chiribuţă, pentru valoroasa activitate teatrală şi filmică, pentru rolul Polonius din spectacolul Gertrude de Radu F. Alexandru, regia: Silviu Purcărete, TNB, şi remember pentru rolul Tronaru din comedia Fluturi de noapte de Dinu Grigorescu, regia: Mircea Marin, jucată la Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ în perioada cenzurii comuniste

♦ Claudiu Istodor, pentru interpretările teatrale şi TV de succes şi remember pentru rolul Donose din comedia Fluturi de noapte de Dinu Grigorescu, regia: Mircea Marin, jucată la Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ în perioada cenzurii comuniste

Diplome de excelenţă culturală:

♦Radio România Cultural, manager: Radu Croitoru, pentru înalta calitate a emisiunilor realizate, de largă audienţă publică

Tamara Constantinescu, pentru întreaga activitate artistică şi culturală, pentru critică dramatică şi remember pentru rolul Bombonica din comedia Fluturi de noapte de Dinu Grigorescu, regia: Bogdan Ulmu, jucată la Teatrul „V. I. Popa” Bârlad în perioada cenzurii comuniste  

♦Ada Vertan, pentru întreaga activitate în domeniul culturii, în calitate de realizator de programe multiculturale, editoriale şi vizuale, ca producător independent, realizator de festivaluri de film, redactor şi regizor de film, televiziune şi publicitate, editor al publicaţiei Moftul Român, dar şi pentru ciclul de dezbateri cu proiecţie de film Literatura detenţiei şi a împotrivirii (MNLR) şi pentru seria de 18 filme documentare Nemuritorii filmului românesc, cu mari actori şi regizori români

Premiul pentru originalitate artistică: Doina Levintza, pentru decorul şi costumele realizate pentru spectacolul Călătoria, regia: Dan Puric, TNB

Premiul pentru fotojurnalism teatral: Florin Ghioca, pentru calitatea excepţională a fotografiilor realizate pentru spectacolele TNB, dar şi pentru expoziţia foto internaţională Caramitru ‒ Beyond the stage şi expoziţia multimedia (R)evoluţia tablourilor

Premiul pentru grafică de teatru: Anita Neagu (redactor) şi Sabina Spatariu (grafică şi lay-out), pentru realizarea caietului-program de sală al spectacolului Craii de Curtea-Veche după Mateiu Caragiale, dramatizarea, regia, decorul, coloana sonoră: Dragoş Galgoţiu, TNB

 

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments