Premiile revistei „Rinocerul”, ediţia a III-a,

5 decembrie 2022, Sala Atelier ‒ TNB

Ediţie aniversară – Fundaţia Spirit Românesc Pro – Arte şi Caritate 25 de ani

Cu ocazia aniversării a 25 de ani de existenţă, Fundaţia „Spirit Românesc Pro – Arte şi Caritate” Bucureşti, în parteneriat cu Filiala Bucureşti ‒ Dramaturgie a Uniunii Scriitorilor din România şi Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti, a premiat valorile culturale româneşti pentru producţiile teatrale din perioada 2021 – 2022, în cadrul celei de a III-a ediţii a Galei de decernare a Premiilor „Rinocerul”, care a avut loc luni, 5 decembrie 2022, ora 12.30, la Sala Atelier a TNB.

Publicaţia nonconformistă „Rinocerul” s-a impus deja într-un domeniu în care se preferă vizualul şi nu scripticul, fiind o oglindă a fenomenului teatral contemporan românesc care capturează şi reflectă un microunivers artistic adresat tuturor iubitorilor artei dramatice. Şi în acest an, „Rinocerul” a recompensat dedicarea pentru artă teatrală şi dramaturgie românească a celor care ne-au făcut să zâmbim şi să trăim prin lumile imaginare ale magnificelor spectacole.

Amfitrionul evenimentului a fost comediograful Dinu Grigorescu.

În cadrul galei au fost premiate 97 de personalităţi, instituţii teatrale şi culturale româneşti.

Premii speciale

  • Premiul „Iuliu Maniu” pentru istorie literară şi respect civic: Ana Blandiana, pentru întreaga operă şi activitate literară şi pentru eternizarea teatrului ororilor la Memorialul de la Sighet
  • Premiul „Victor Eftimiu”: Aura Corbeanu, pentru activitatea managerială de excepţie desfăşurată alături de Ion Caramitru, în coordonarea marilor proiecte ale UNITER din ultimele trei decenii
  • Premiul „Florica Ichim” pentru excelenţă redactorial-teatrală: revista Teatrul azi, redactor-şef: Oana Borş, pentru calitatea excepţională a cronicilor dramatice, a eseurilor, studiilor teatrale şi interviurilor publicate
  • Premiul „Eugen Lovinescu”: Dan Cristea, directorul revistei Luceafărul de dimineaţă, pentru paginile acordate cronicilor dramatice care au stimulat apariţia revistei Rinocerul
  • Premiul „Lucian Giurchescu”: George Mihăiţă, pentru întreaga prestaţie artistică şi pentru management teatral longeviv şi de succes la Teatrul de Comedie Bucureşti
  • Premiul „Iosif Naghiu”: Teatrul Dramaturgilor Români Bucureşti, pentru cei 5 ani de activitate în promovarea dramaturgiei româneşti, manageri: Lucia Verona (director fondator, 2017), Horia Gârbea (director, 2017 ‒ 2019), Marius Bodochi (director, 2019 ‒ 2022), Claudiu Bleonţ (director, 2022), Gabriel Fătu (director, 2022 ‒ prezent)
  • Premiul „Paul Zarifopol”: Alexa Visarion, pentru scenariul şi regia serialului radiofonic Carnavalul de la Teatrul Naţional Radiofonic şi pentru eseurile teatrale publicate în revista Rinocerul
  • Premiul Special pentru excelenţă dramaturgică: Radu F. Alexandru, pentru piesa Gertrude, capodopera dramaturgului, publicată în volumul „Recviem”, Editura Academiei Române, 2022
  • Premiul Special pentru excelenţă în musical: Răzvan Mazilu, pentru regia, coregrafia şi costumele spectacolului Cabaret, libretul: Joe Masteroff, după piesa lui John Van Druten şi povestirile lui Christopher Isherwood, muzica: John Kander, versurile: Fred Ebb, Teatrul Odeon Bucureşti
  • Premiul Special pentru excelenţă culturală:

Centrul de Cultură „George Apostu” Bacău, manager: Gheorghe Geo Popa, pentru organizarea celei de a 27-a ediţii a Simpozionului Naţional de Estetică (Ziua artelor vizuale, Ziua muzicii, Ziua teatrului) şi pentru promovarea dramaturgiei româneşti originale

CLB ‒ Compania de Librării Bucureşti, director general: Marieta Seba, pentru cei 70 de ani de activitate culturală continuă, pentru promovarea cărţii de teatru în reţeaua de librării a Capitalei şi pentru organizarea unor valoroase lansări de carte

SpectActor, revistă de cultură, informaţie şi atitudine editată de Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, redactor-coordonator: Nicolae Coande, pentru valoroasele articole publicate dedicate unor importante evenimente şi producţii teatrale

  • Premiul Special pentru excelenţă culturală în mediul online: Răzvan Penescu, fondatorul platformei culturale LiterNet.ro, pentru vasta activitate dedicată evenimentelor culturale autohtone şi internaţionale
  • Premiul Special pentru excelenţă artistică:

♦ Mariana Mihuţ

Rodica Mandache

♦ Costel Constantin

Petre Moraru

Dan Condurache

  • Premiul „Trăsura de aur”: Ada Vertan, pentru proiectul cinematografic Periprava şi pentru susţinerea comediografului Mihai Ispirescu
  • Diploma de recunoştinţă „Alexandrina Burelly-Caragiale”: Despina Grigorescu, pentru încrederea, liniştea, devotamentul şi suportul pe care le-a acordat de-a lungul deceniilor comediografului Dinu Grigorescu şi ca preţuire pentru familia literară pe care a creat-o

Dramaturgie

  • Premiul „Eugen Simion” pentru excelenţă editorial-dramaturgică: Editura Academiei Române, director general: Dumitru Radu Popescu, pentru iniţierea şi editarea colecţiei Teatru românesc contemporan şi promovarea dramaturgiei contemporane
  • Premiul „B. P. Hasdeu” pentru dramaturgie ‒ Opera Omnia, pentru întreaga operă dramatică de excepţie literară:

Emil Lungeanu

Denis Dinulescu

Sebastian Ungureanu

Dr. Constantin Venerus Popa

Ion Bogdan Martin

  • Premiul „Tudor Popescu” pentru dramaturgie contemporană:

Horia Gârbea, pentru comedia satirică Crimă cu pistol şi bile, montată la Teatrul Naţional Cluj-Napoca, regia: Emanuel Petran

Alexandru Popa, pentru comedia Totul se transformă, montată de compania Cortina AG, regia: Vlad Zamfirescu

  • Premiul „Mihail Sebastian” pentru cartea de teatru: Viorel Cacoveanu, pentru volumul Teatru românesc contemporan, Editura Academiei Române, 2022
  • Premiul „Ion Băieşu” pentru umor: Marilena Dumitrescu, pentru creaţiile umoristice publicate în rubrica Dumitrescismedin revista Rinocerul

Teatrologie

  • Premiul „Dinu Kivu” pentru teatrologie – Opera Omnia, pentru excepţionala activitate teatrologică desfăşurată în slujba teatrului românesc:

Ion Cocora

Marian Popescu

  • Premiul „Mircea Ghiţulescu” pentru cartea de teatrologie: Liviu Maliţa, pentru coordonarea antologiei Să nu priveşti înapoi. Comunism, dramaturgie, societate, Editura Presa Universitară Clujeană, 2022
  • Premiul „Ileana Berlogea” pentru critică teatrală:

Natalia Stancu

Dana Pocea

Instituții teatrale şi culturale

  • Premiul „Ion Luca Caragiale”: Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti, director general interimar: Mircea Rusu, echipei de conducere, echipei artistice şi tehnice, pentru efervescenţă creatoare, ritmicitatea premierelor, promovarea unor spectacole de excepţie cu piese din dramaturgia românească şi universală, în direcţia de scenă a unor importanţi regizori, şi pentru continuitatea colaborării cu Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Chişinău
  • Premiul „Sângele apă nu se face”: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Chişinău, director: Petru Hadârcă, pentru un secol de teatru în limba română şi pentru mega-spectacolul Capcana după „Fuga” de Mihail Bulgakov, scenariul şi regia: Petru Hadârcă, reprezentat pe scena TNB în cadrul FNT 2022
  • Premiul „Romeo şi Julieta”: Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, manager: Alexandru Boureanu, director artistic: Vlad Drăgulescu, pentru excelenţa artistică a spectacolelor din stagiunea 2021 ‒ 2022 şi pentru organizarea celei de-a 13-a ediţii a Festivalului Internaţional „Shakespeare”
  • Premiul „Liviu Rebreanu”: Teatrul Naţional Cluj-Napoca, manager: Mihai Măniuţiu, pentru excelenţa artistică a spectacolelor din stagiunea 2021 ‒ 2022 şi pentru organizarea celei de-a11-a ediţii aÎntâlnirilor Internaţionale de la Cluj
  • Premiul „Jules Cazaban”: Teatrul „L. S. Bulandra” Bucureşti, director: Vlad Zamfirescu, pentru calitatea spectacolelor montate în stagiunea 2021 ‒ 2022
  • Premiul „Dina Cocea”: Teatrul Odeon Bucureşti, director: Dorina Lazăr, pentru valoroasele spectacole montate în stagiunea 2021 ‒ 2022
  • Premiul „Horia Lovinescu”: Teatrul „Nottara” Bucureşti, director: Alexandru Mâzgăreanu, pentru spectacolele referenţiale şi de înaltă calitate artistică din stagiunea 2021 ‒ 2022
  • Premiul „Harry Eliad”: Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti, director: Maia Morgenstern, pentru spectacolul Cartea lui Ruth de Mario Diament, regia artistică: Eugen Gyemant
  • Premiul „Cornel Vulpe”: Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti, manager: Dan Tudor, pentru spectacolul Volpone după Ben Jonson, regia artistică: Bogdan Cioabă
  • Premiul „Sică Alexandrescu” pentru teatru independent: Teatrul Avangardia Bucureşti, manageri: Marius şi Mihaela Stanca, pentru spectacolele de excepţie din dramaturgia occidentală contemporană, în interpretarea unor mari actori ai teatrului românesc, în stagiunea 2021 ‒ 2022
  • Premiul „Camil Petrescu”: Editura Muzeul Literaturii Române, director: Ioan Cristescu, pentru publicarea în condiţii deosebite a volumului de dramaturgie Teatru (10 piese) al doamnei Lucia Verona şi a scenariului literar O scrisoare pierdută de Titus Popovici şi Mircea Cornişteanu

Spectacole

  • Premiul „Monica Lovinescu” pentru dramă: Exil, textul şi regia: Alexandra Badea, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti
  • Premiul „Tudor Muşatescu” pentru comedie clasică: Titanic Vals, regia: Dan Tudor, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti
  • Premiul „Iancu Brezeanu” pentru comedie muzicală: O scrisoare pierdută în concert, scenariul şi regia: Ada Milea, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
  • Premiul „Teodor Mazilu” pentru teatru romantic: Frumos e în septembrie la Veneţia după Teodor Mazilu, regia şi adaptarea scenică: Mariana Cămărăşan, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti
  • Premiul „Dan Puican” pentru teatru radiofonic:

Lumea-i un teatru, noi suntem actorii, biografie poetică inspirată de viaţa şi opera lui William Shakespeare, după un recital alcătuit şi rostit de Emil Boroghină, scenariul radiofonic şi regia artistică: Gavriil Pinte, redactor şi coordonator de proiect: Magda Duţu, Teatrul Naţional Radiofonic

Biserica dintr-un lemn de Dumitru Radu Popescu, monolog dramatic în interpretarea lui Sergiu Cioiu, adaptarea radiofonică: Attila Vizauer, regia artistică: Mihnea Chelaru, Attila Vizauer, redactor şi coordonator de proiect: Domnica Ţundrea, după ideea doamnei Marina Spalas, Teatrul Naţional Radiofonic

  • Premiul „Tudor Mărăscu” pentru teatru TV: O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Doru Ana (post-mortem), regia TV: Cornel Mihalache, spectacol preluat de Teatrul Naţional de Televiziune de la Teatrul „Bulandra” Bucureşti
  • Premiul „Mircea Şeptilici” pentru spectacol-lectură: Dragoste şi corupţie, textul şi regia: Candid Stoica, Cenaclul dramaturgilor „Dragon 2” ‒ Teatrul de Comedie Bucureşti
  • Premiul „Mihai Codreanu” pentru spectacol poetic: Paingul Orb, performance poetry de sonete şi videosonete, text, interpretare, imagine, muzică, montaj: Adrian Munteanu, turneu naţional

Regie

  • Premiul „Elvira Godeanu” pentru regie ‒ Opera Omnia: Sanda Manu, pentru întreaga acitivitate regizorală şi pedagogică de excepţie în domeniul teatrului performant
  • Premiul „Dan Nasta” pentru regie ‒ dramă: Mihai Măniuţiu, pentru regia spectacolului Cei drepţi de Albert Camus, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti
  • Premiul „Moni Ghelerter” pentru regie ‒ musical: Alexander Hausvater, pentru mecanismul tragicomic al montării spectacolului Maşinăria. Musicalul după Elmer Rice, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti
  • Premiul „George Ciprian” pentru regie ‒ teatru absurd: Alexandru Dabija, pentru regia spectacolului Creatorul de teatru de Thomas Bernhard, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti
  • Premiul „Horea Popescu” pentru regie ‒ comedie: Felix Alexa, pentru regia spectacolelor Avarul de Molière, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, şi Cancún de Jordi Galcerán, Teatrul „Nottara” Bucureşti
  • Premiul „Aureliu Manea” pentru viziune regizorală: Eugen Jebeleanu, pentru viziunea regizorală şi curajul de a aborda tematica LGBT în spectacolul Lacrimile amare ale Petrei von Kant de Rainer Werner Fassbinder, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Scenografie

  • Premiul „Dan Nemţeanu” pentru scenografie: Velica Panduru, pentru scenografia spectacolului Lacrimile amare ale Petrei von Kant de Rainer Werner Fassbinder, regia: Eugen Jebeleanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Actorie

Opera Omnia

  • Premiul „Ion Finteşteanu” pentru actorie ‒ Opera Omnia: Victor Rebengiuc,pentru întreaga activitate artistică excepţională şi pentru ultimul rol interpretat, André, din spectacolul Tatăl de Florian Zeller, adaptarea scenică: Raluca Aprodu, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Bulandra” Bucureşti

Interpretare feminină

  • Premiul „Beate Fredanov”: Maia Morgenstern, pentru rolul Marea Ducesă din spectacolul Cei drepţi de Albert Camus, adaptarea scenică şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti
  • Premiul „Ilinca Tomoroveanu”:

Ana Ciontea, pentru rolul Dna Bruscon din spectacolul Creatorul de teatru de Thomas Bernhard, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti

Irina Wintze, pentru cele 11 roluri interpretate în spectacolul Crimă cu pistol şi bile de Horia Gârbea, regia: Emanuel Petran, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

  • Premiul „Camelia Zorlescu”:

Ada Navrot, pentru rolul Laura din spectacolul Cancún de Jodi Galcerán, regia: Felix Alexa, şi Patroana din spectacolul Mitică Popescu de Camil Petrescu, regia: Dan Tudor, Teatrul „Nottara” Bucureşti

Cerasela Iosifescu, pentru rolul Reme din spectacolul Cancún de Jodi Galcerán, regia: Felix Alexa, Teatrul „Nottara” Bucureşti, şi Frosine din spectacolul Avarul de Molière, regia, versiunea scenică, lighting design şi ilustraţia muzicală: Felix Alexa, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

  • Premiul „Florina Cercel”: Raluca Aprodu, pentru rolul Dora Dulebov din spectacolul Cei drepţi de Albert Camus, adaptarea scenică şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti

Interpretare masculină

  • Premiul „Constantin Codrescu”:

Marcel Iureş, pentru rolul Bruscon din spectacolul Creatorul de teatru de Thomas Bernhard, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti

Alexandru Bindea, pentru rolul Hangiul din spectacolul Creatorul de teatru de Thomas Bernhard, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti

Mihai Constantin, pentru rolul Tache din spectacolul Tache, Ianke şi Cadâr după Victor Ion Popa, adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul „Bulandra” Bucureşti

Horaţiu Mălăele, pentru rolul Ianke din spectacolul Tache, Ianke şi Cadâr după Victor Ion Popa, adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul „Bulandra” Bucureşti

Răzvan Vasilescu, pentru rolul Cadâr din spectacolul Tache, Ianke şi Cadâr după Victor Ion Popa, adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul „Bulandra” Bucureşti

  • Premiul „Fory Etterle”:

Claudiu Bleonţ, pentru rolul Harpagon din spectacolul Avarul de Molière, regia, versiunea scenică, lighting design şi ilustraţia muzicală: Felix Alexa, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, şi Paracliserul din spectacolul Paracliserul de Marin Sorescu, regia: Marcel Ţop, Teatrul Dramaturgilor Români

Marius Manole, pentru rolul Ivan Kaliaiev din spectacolul Cei drepţi de Albert Camus, adaptarea scenică şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” Bucureşti

  • Premiul „Ion Dichiseanu”:

Ion Haiduc, pentru rolul Belgrădeanu din spectacolul Mitică Popescu de Camil Petrescu, regia: Dan Tudor, Teatrul „Nottara” Bucureşti

Dani Popescu, pentru rolul Directorul din spectacolul Mitică Popescu de Camil Petrescu, regia: Dan Tudor, Teatrul „Nottara” Bucureşti

Jurnalism

  • Premiul „George Coşbuc” pentru excelenţă literară, jurnalistică şi editorială: Asociaţia Culturală Neuma, director general: Andrea H. Hedeş, pentru volumele de teatru, proză, poezie, eseistică şi critică literară editate în perioada 2021 ‒ 2022 la Editura Neuma şi pentru profesionalismul jurnalistic şi promovarea culturală a Revistei Neuma
  • Premiul „Geo Bogza” pentru jurnalism cultural:

Florentin Popescu, pentru valoroasele articole şi editarea revistei Bucureştiul literar şi artistic, dar şi pentru colecţia de interviuri Seniorii literaturii noastre ‒ vol. IV, Editura Bibliotheca, 2022

Florin Dochia, pentru calitatea articolelor şi editarea publicaţiilor Revista Nouă şi Urmuz

Hermeneutică & Critică literară

  • Premiul „Mircea Eliade” pentru hermeneutică: Petru Solonaru, pentru valoroasele articole publicate în revista Rinocerul
  • Premiul „Martha Bibescu” pentru critică literară şi dramatică: prof. Octavia Floricică, pentru profunzimea analizelor literare şi cronică dramatică în cadrul activităţii desfăşurate la Cenaclul literar „Lucian Blaga” Sinaia

Poezie

  • Premiul „Marin Sorescu” pentru cartea de poezie: Evelyne Croitoru, pentru volumul Caligrafia Destinului / Calligraphy of Destiny, Editura Neuma, 2021
  • Premiul „Vasile Voiculescu” pentru cartea de poezie: Gabriel Burlacu, pentru volumul Fântâna vieţii, Editura Neuma, 2022
  • Premiul „Ion Barbu” pentru cartea de poezie: Codruţ Radi, pentru volumul Adăpostul cuvintelor, Editura Neuma, 2022
  • Premiul „Nicolae Labiş” pentru debut poetic: Gabriel Burlacu Jr., cel mai tânăr colaborator al revistei Rinocerul

 

Redactare de carte şi publicaţii

  • Diplomă de onoare:

Mariana Dăscălache, pentru redactare şi tehnoredactare de carte, timp de 18 ani, în universul dramaturgic de la Editura Ghepardul şi tehnoredactarea publicaţiilor Ciripit de păsărele şi Rinocerul

Vlad Lungu, pentru creativitate şi tehnoredactarea revistei Rinocerul

Nicolae-Gheorghe Nicolae, pentru colaborare şi sprijinul acordat în editarea revistei Rinocerul şi a volumelor de teatru de la Editura Ghepardul.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments